27 Ocak 2011 Perşembe

Afrika'ya da kar yağar


Nadir görülen durumlardan birisidir. An itibariyle hava iyiden iyiye şaşırmıştır. Sabah 07:00 gibi başlayan kar yağışı 10:00 10:30 gibi yerini güneşe bırakırken, saat 12:00 gibi tekrar kar yağışına bıraktı. Özellikle Constantine, Setif gibi doğu illeri, sahilden daha içerideki kesimler bu yağışı görebiliyor. Tabi insan Afrika'da olduğunu bildiği halde etrafta kar görünce biraz dumura uğrayabilir. Daha cuma gün gömlekle gezip mangal yakarken, bugün itibariyle kar var her tarafta.

Karda yürümeyi bile bilmeyen insanların durumu genelde çok komik. Yere nasıl basacaklarından bile emin değiller. Panik havası var sokaklarda. 4-5 yılda bir rastlanan ve bir kaç santimi geçmeyen karın, bazı kişiler tarafından ilk defa görülüyor olması ise ilginç tabi. Özellikle karda araç kullanmayı bilmeyen sürücüler -ki zaten normal havalarda bile Cezayir'de araç kullanmak ayrı bir marifet gerektirir- böylesi durumlarda trafiği altüst ediyor. Kamyonlar ve tırlar yolları bloke ediyor. Trafik hepten çekilmez bir hal alıyor. Bu yüzden olsa gerek sabah kar yağışını görenler, başlarına geleceği bildiklerinden işe bile gitmiyor. Çalışan sayılarında gün itibariyle yarı yarıya düşüşler görmek mümkün. Kar demek tatil demek bir nevi.

Afrika’da kar görmek ilginç olsa da bir o kadar yorucu. Varsın yağmasın buralara, yağmur yeterli. İnsanların yarattıkları karmaşayı, aksayan işleri görmektense yağmamasını tercih ediyor insan.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder